Get Adobe Flash player
wiadomości finansoweKredyt przez internet   Karta kredytowa dla studentów?   Jak szukać najlepszego kredytu?   Jaka pożyczka pozabankowa jest najlepsza?  
Zestawienie kredytów

Najtańsze OC


Samochodowa polisa OC to istotny i nieodwołalny nakład pieniężny w domowym budżecie. Bardzo często brak nam czasu, żeby do wyboru dobrego ubezpieczenia podejść rozsądnie.

Skutkiem tego za ubezpieczenie płacimy znacznie więcej niż można. Zobacz jakie błedy są popełniane najczęściej

Błąd pierwszy:

OC jest obowiązkowe i wszędzie kosztuje tak samo, więc nie muszę tracić czasu na sprawdzanie ofert.

Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różne zniżki i zwyżki. Cena za ten sam samochód może w kilku firmach ubezpieczeniowych różnić się aż o kilkaset złotych!

Dla przykłądu za Forda Focusa 1.6, z roku 2006, w Toruniu 37-letni posiadacz, który prawo jazdy ma od 8 lat i 60% obniżki za bezszkodową jazdę może zapłacić aż 799 zł! Jeżeli wybierze najtańszą opcję, jego portfel zmniejszy się jedynie o 389 zł. 410 zł mniej!

Błąd drugi:

Kolega tanio ubezpieczył w towarzystwie X, dlatego ja też tam pójdę

Jeśli kolega ma Forda z silnikiem 2.0, a ty Peugeota z dieslem 1.3 to ceny będą się w dużej mierze różnić. Towarzystwo X może mieć świetną cenę na Forda z dużym silnikiem, ale w wypadku małego auta może być bardzo drogie. Elementów wpływających na opłatę jest wiele, jednak opinnia kolegi do nich nie należy.

Błąd trzeci:

paragrafy w umowie są nadmiernie zawikłane, szkoda mi na nie czasu.

Faktycznie niektóre zapisy ustawy bywają skomplikowane i są olbrzymie. Kto jednak powiedział, iż sami musimy znać się na wszystkim? Jeśli czegoś nie rozumiemy, lepiej zapytać fachowca.Błąd czwarty:

polisę oc kupuję od wielu lat, więc wiem wszystko na ten temat

Nowe oferty ubezpieczeń i koszty zmieniające się co roku sprawiają, iż oferty należy porównywać za każdym razem. Postawa typu „ja wszystko wiem” może nas w tym wypadku sporo kosztować, bo to co było stosowne rok temu, obecnie już nie musi być dobre. Powinno się porównać oferty.

Błąd piąty:

Biorę pierwszą lepszą propozycję.

Wygodnictwo i lenistwo nie popłaca. Oczywiście można trafić na chybił trafił i wybrać najtańszą ofertę na rynku. Jednak to jest loteria. Tylko sprawdzając oferty kilku towarzystw, lub korzystając z pomocy niezależnego doradcy można wybrać najkorzystniejszą ofertę.


Bardzo pomocny jest kalkulator ubezpieczeniowy. Praktycznie każydy większy ubezpieczyciel udostępnia taki kalkulator. Warto obliczyć ilebędzie nas kosztowało ubezpieczenie w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych i porównać koszty.

Poniżej zamieszczamy oferty i kalkulatory najczęściej wybieranych ubezpieczycieli. W obecnej chwili dwa TU, które oferują najtańsze ubezpieczenia to AXA DIRECT I LIBERTY DIRECT. Jednak zachęcamy do porównania wszystkich ofert przed końcowym wyborem.