Get Adobe Flash player
wiadomości finansoweKredyt przez internet   Karta kredytowa dla studentów?   Jak szukać najlepszego kredytu?   Jaka pożyczka pozabankowa jest najlepsza?  
Kredyty gotówkowe zestawienie

Na co uważać, biorąc pożyczkę gotówkową?

Szybka, bezpieczna i opłacalna – takie są cechy idealnej pożyczki gotówkowej. Kiedy jesteś w trudnej sytuacji finansowej i chcesz uzyskać niezwłocznie pomoc pieniężną, możesz poszukiwać pożyczki gotówkowej. Istnieje kilka kwestii, które koniecznie trzeba sprawdzić przed jej pobraniem.

Poznaj całkowity koszt pożyczki

Pożyczkobiorca powinien wiedzieć, jaka jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Pożyczki gotówkowe mają przyciągać klientów sloganami o niskim oprocentowaniu, jednak w reklamach banki nie podają go dokładnie lub informują tylko o nominalnej stopie procentowej. RRSO zawiera w sobie stopę nominalną (odsetki) oraz pozostałe koszty (m.in. prowizje), związane z wzięciem pożyczki. Na jej podstawie możesz policzyć, ile pieniędzy będzie należało się bankowi w odsetkach.

Jak rozłożyć pożyczkę na raty i na jaki czas?

Opłacalny jest krótki okres spłaty, ale to skutkuje wyższymi ratami. Nie wybieraj takiego systemu ratalnego, jeżeli nie będziesz w stanie sprostać finansowo płatnościom. Bank może Ci zaoferować dwa systemy spłat: malejący i równy. W systemie spłat malejących każda kolejna rata jest niższa od poprzedniej. W drugim systemie spłaty każda rata jest identyczna. W pierwszym przypadku pożyczka jest tańsza, ale pierwsze raty mogą być wysokie, więc upewnij się, że nie powstanie dziura w Twoim budżecie. To nie wszystko – zainteresuj się możliwością wcześniejszej spłaty pożyczki, całej lub części, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Twoje dopłaty do rat mogą zmniejszyć kapitał, od którego liczone są odsetki, więc zyskasz podwójną korzyść.Czy ubezpieczenie spłaty pożyczki się opłaca?

Przy dużej pożyczce gotówkowej możesz zastanowić się nad ubezpieczeniem jej spłaty – przed jego wybraniem koniecznie należy przeczytać OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, aby mieć świadomość, na wypadek jakich okoliczności będzie aktywna ochrona finansowa ubezpieczyciela. Na przykład w przypadku śmierci pożyczkobiorcy towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje zaległe raty pożyczki, a bank nie obciąży żadnymi kosztami rodziny.

Znajdź wiarygodną instytucję finansową!

Banki sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów, dlatego osoba o niskim dochodzie lub jego braku może spotkać się z odmową udzielenia pożyczki. Może się w takim razie zwrócić do para banków, które słyną z szybkich pożyczek nawet dla klientów bez regularnych dochodów, ale są znane również z bardzo wysokich oprocentowań i opłat. Zastanów się kilka razy, zanim zdecydujesz się podjąć duże ryzyko i skorzystać z niesprawdzonych usług para banków.